חמש שאלות קשות ונפוצות בראיונות עבודה, ואיך עונים להן.

מאת: רותם פאר

לדעתי אין תחליף להכנה מקצועית לקראת ראיון עבודה, תוצאתו מורכבת מגורמים רבים-החל מהתשובות לשאלות הקשות ועד לשפת הגוף של המרואיין.

 על כן אני חולק עמכם טעימה קטנה מהכנה שכזו, אשר תתמקד בשאלות הנפוצות והקשות ביותר בראיון:

man-people-space-desk.jpg

1. ספר לנו על עצמך

את המראיין לא מעניין באיזה גן או תיכון למדת וכמה אחים יש לך, וסביר להניח שהוא קרא את קורות החיים שלך, על כן התשובה לשאלה זו צריכה לקחת לא יותר מדקה-שתיים של עיקרי הניסיון, ידע מקצועי שלכם ונקודות משמעותיות בחייכם (לדוגמא הצטיינות או התנדבות הקשורות בתפקיד), כל זאת מבלי להיכנס לפרטים.

 

2. למה עזבת את מקום העבודה האחרון שלך

סיבת הפסקת העבודה היא אחת השאלות הקשות ביותר. מועמדים נוטים להאשים את המנהל, החברה או המוצר, ולתאר את חילוקי הדעות שלהם עם ההנהלה - מנהל בעייתי או התנהלות בעייתית בחברה הקודמת. הבעיה היא שלמראיין אין זמן או יכולת להכירך לעומק ולהבין את הנסיבות, ועליו להסיק מה סיכויי ההצלחה שלך בעבודה מתוך מה שעולה בריאיון.  
 

תשובה עם מטען שלילי על עברך התעסוקתי מדליקה תמרור אזהרה, והמסקנה עלולה להיות שהקושי הוא שלך. המראיין עשוי להסיק כי אינך יודע לקחת אחריות ומטיל אותה על גורמים אחרים או שאתה פשוט טיפוס שאין לו בעיה לירוק לבאר ממנה הוא שותה.

 

יש להתמקד בנסיבות הענייניות שבגללן עזבת, אסור כמובן לשקר למראיין, ומומלץ להתייחס להיבטים החיוביים כמו הרצון שלך להביא לידי מימוש בצורה טובה יותר את יכולותיך המקצועיות.

 

3. ספר על תכונה שלילית שלך

בתשובה לשאלה זו כדאי להימנע מתשובות שחוקות (כדוגמא: "פרפקציוניסט", "וורקוהוליק") שכן מראיין מנוסה יודע שאלו תשובות מתחמקות ולא אמינות, ידרוש תשובות אחרות, ויתהה מהי הסיבה להתחמקות. רצוי לבחור בחסרונות אמיתיים שאינם חסרונות לצורך משרה זו, או תכונה שניתן להתגבר עליה ע"י עזרים (לדוגמא- זיכרון קצר מגובה ע"י כתיבת פתקים), וכך לא יהוו בעיה. למשל, למשרה שלא דורשת עמידה מול קהל, אפשר לדבר על קושי להציג בפני קהל. למשרה שדורשת עבודה בצוות, אפשר לדבר על העדפה לעבוד בצוות והצורך בגיבוי הדדי.

 

4. למה שנעסיק דווקא אותך

שאלה זו מאפשרת למועמד לשווק את עצמו וגם להראות כי הוא מבין את מהות המשרה וכי הוא בעל יכולות המתאימות לה. לכן יש לציין ניסיון או יכולות רלוונטיות לתפקיד הספציפי. במקרה זה כדאי לציין דוגמאות מהתפקידים הקודמים שלכם ואם אין כאלה אז דוגמאות מהחיים שלכם וכיצד הניסיון שלכם או היכולות/תכונות שלכם עזרו לכם בתפקוד או ביצוע משימות הדומות לתפקיד המבוקש.

  

5. מה המעסיק הקודם יגיד לנו עליך

זו אחת השאלות הקשות ביותר בראיונות עבודה, שכן ברוב המקרים המעסיק יבדוק אל מול הממליצים שלכם את תשובתכם. לכן בראש ובראשונה כדאי שלא להפריז בתשובה. הדרך הטובה ביותר למענה על שאלה זו היא לתת תשובה שמבוססת על משוב חיובי אמיתי שקיבלת מהבוס. אם לא קיבלת משוב כזה יש לציין חוזקות או הישגים שסביר להניח שהבוס הבחין בהם במהלך עבודתכם המשותפת.

לכל השאלות אשר תארנו כאן ולשאלות נוספות כדאי להתכונן לפני הראיון, שכן מראיין מנוסה יבחין אם התשובות שלכם אינן כנות או נשלפו מהמותן. אחת הדרכים להכנה לראיון היא לענות על שאלות אלו בפני חברים/חברים לעבודה ומשפחה וכן בחלק מהשאלות לשאול את המעסיקים הקודמים שלכם. כמו כן אנחנו כאן לעזור לכם בצורה מקצועית בהכנה לראיונות עבודה, מתוכן התשובות ועד לרמת צורת ההתבטאות ושפת הגוף.