אז מה עושים עם תואר בכלכלה?

מאת: עמית סגל

יופי, סיימתם בהצלחה את שלושת שנות לימודיכם ככלכלנים (או שבכלל אתם מתלבטים האם ללמוד כלכלה) כל הכבוד. בכתבה זו נסקור את האופציות העומדות בפני בוגרי כלכלה ואולי גם נעזור למתלבטים שבניכם.

Graduation

סיימתי את לימודי, אז מה עכשיו?

גם אני, כמו רבים אחרים, בחרתי ללמוד כלכלה כי האמנתי שזה תחום לימוד רחב שמקנה אפשרויות תעסוקה רבות לאחר הלימודים. האם זה כך? כנראה שכן, זאת בהשוואה לתחומי לימוד אחרים. בפועל רובנו, בוגרי לימודי הכלכלה, התעוררנו ביום שלמחרת התואר ושאלנו מה עכשיו? לאיזה תחום נלך? האם לתפקיד ממוקד שיתווה הלאה את עתידנו המקצועי או שבכלל לתפקיד רוחבי (ייעוץ או אנליזה לדוגמא) שיאפשר לנו גמישות מסוימת בהמשך הדרך.

תפקידים של כלכלנים

הדף קצר מלהכיל את כל האפשרויות, כי כמו שאמרנו מדובר בתחום לימוד רחב וורסטילי, אך ננסה למנות ולהסביר את התפקידים הנפוצים ביותר שאותם ממלאים כלכלנים מתחילים לאחר לימודיהם.

 

עבודה בחברות ייעוץ

נוגע בהכול,  לומד מהר ומייעץ לאנשים שעובדים בתחום כל חייהם, לאחר שבוע של מחקר. תחום הייעוץ מתחלק לכמה ענפים כאשר השניים העיקריים הם: ייעוץ כלכלי וייעוץ אסטרטגי:

  • ייעוץ כלכלי- באחת מפירמות ראיית החשבון הגדולות (EY,KPMG,PWC וכו') או אחת מחברות הייעוץ המובילות (GSE, Beta Finance וכו'). בתפקיד זה תתקלו בהערכות שווי, בחינות התכנות, עבודות חשבונאיות תומכות, DD ועוד.

  • ייעוץ אסטרטגי- הפירמות המובילות בעולם BCG ו-Mckinsey ובארץ TASC, שלדור ותפן. ייעוץ מסוג זה הוא שונה מהייעוץ הכלכלי. בייעוץ האסטרטגי על היועץ להתוות תהליכים אסטרטגיים, התייעלות, תכניות שיווקיות, תכניות פיתוח עיסקי, DD עסקי ועוד.

 

שוק ההון וההשקעות

הכניסה לעבודה בשוק ההון עוברת לרוב דרך המוסדיים. רבים מהבוגרים החלו את עבודתם במרכזים טלפוניים, לעיתים עוד בתקופת הלימודים. לאחר תקופה מסוימת מתאפשר לעובד לעבור לשיווק או ניהול תיקים (כפוף להוצאת רישיון) או לתחומי האנליזה ומשם במעלה הארגון.

 

עבודה בבנק

העבודה בבנק נחשבה בעבר לעבודה יציבה ומתגמלת. כיום, במקרים רבים העבודה בבנקים מתחילה במשרות שאינן קוסמות לרוב הבוגרים, בתפקידי שירות (טלפוני או פרונטלי). מעת לעת ניתן למצוא משרות מאתגרות יותר בנבכי הבנקים בתחומים אנליטיים. בין כך או כך, העבודה בבנקים מאפשרת לבוגרים ללא ניסיון לצבור ניסיון תעסוקתי בארגון גדול ואף לפתח קריירה ארוכת טווח בארגונים אלו.

 

כלכלן בחברה- חשב שכר, כלכלן תכנון ובקרה, כלכלן תמלוגים, תמחירן, אנליסט ועוד

כל חברה מסחרית בינונית ומעלה מעסיקה כלכלנים בקונסטלציה זו או אחרת, כלכלנים משמשים בפונקציות שונות במטה הארגון, כאשר התפקידים הנפוצים ביותר הם:

כלכלן שכר- אחראי על כל תחום השכר בחברה; חישוב ותשלום.

כלכלן תכנון ובקרה- אחראי על תכנון תקציבים ובקרה על ההוצאה בפועל.

כלכלן תמלוגים- בעיקר בחברות שמעניקות בונוסים לאנשי מכירות.

תמחירן- אוסף ומנתח את העלויות של המוצר/השירות אשר מעניקה החברה וגוזר ממנו מסקנות לגבי המחיר אותו מבקשת החברה.

אנליסט- קיימות משרות הנוגעות באנליזה ובמאקרו כלכלה בארגונים השונים, בתפקידים המוגדרים כאנליסטים. לרוב, לאנליסט יש תחום מסוים שבו הוא מתמחה ומשמש כגורם המנתח וגוזר החלטות.

 

כמו כן, כלכלנים רבים משתלבים בבק ובמידל אופיס של החברה. לרוב, אילו תפקידים יותר מנהלתיים מאשר אנליטיים. תפקידים המאפשרים לכלכלנים ללא ניסיון ליצר דריסת רגל בארגונים גדולים.

 

אופציות אלטרנטיביות

כיום ישנה מגמה של גיוס בוגרי כלכלה לחברות הייטק וארגונים שונים אשר מתעלים את היכולות האנליטיות והסטטיסטיות של בוגרי הכלכלה לתפקידים חדשים לאו דווקא למשרות הקלאסיות לדוגמא:

  • ניתוח (ביג) דאטא

  • אנליסטים בתחום המדיה

  • מכירות B2C,B2B

  • פיתוח עסקי

  • משרות בתחום השיווק

Office Conference

בוגרים מספרים

בחלק זה נציג כמה סיפורים של בוגרי כלכלה, שהשתלבו בשוק העבודה במשרות השונות. חיפשנו אנשים שהשתלבו לאו דווקא במקצועות הנפוצים ביותר לכלכלנים, בכדי לנסות ולעזור לכם למצוא כיוונים נוספים אליהם תוכלו להסתפח בהמשך הקריירה שלכם.

אנליסטית מדיה בחברת פרסום

יונית עזרא

אז איפה את עובדת?

אני עובדת בחברה שעוסקת ברכש ותכנון מדיה כאנליסטית.

ומה עושה בדיוק אנליסט מדיה?

זה תחום שמתחלק בעיקרו לשתיים, החלק הראשון הוא התמחור, אני בוחנת את החשיפה של הפרסומות במדיות השונות ומתמחרת את עלות הפרסום. בחלק השני אני מתנהלת מול הלקוחות שלי, מבצעת איתם משא ומתן ואחראית שהפרסום יתבצע במקומות ובמועדים ספציפיים.

איך הגעת למשרה הזאת?

שמעתי מחברה שהחברה שבה אני עובדת כיום, מחפשת עובדים עם פסיכומטרי גבוה אז שלחתי אליהם קורות חיים.

האם אתה חושב שלימודי הכלכלה עזרו לך?

לא הייתי מתקבלת לעבודה שלי בלי התואר בכלכלה, ואני חושבת שצורת החשיבה שמלמדים בתואר (בעיקר במסגרת לימודי מאקרו) מסייעים לי ביומיום, בעיקר בתהליך התמחור בו אני משתמשת בסטטיסטיקה ומבצעת מחקרי שוק.

 

האם היית ממליצה לאנשים ללמוד כלכלה, היום?

זה תואר כללי טוב שמאפשר למצוא עבודות טובות עם שכר סבבה אחרי התואר, החיסרון שזה לא "מקצוע" אם מישהו לא נעול על להשתלב בתעשייה מסויימת אז כלכלה זאת אחלה אופציה

מה הוא תפקיד החלומות שלך?

אין לי תפקיד "חלומות" בגדול הייתי שמחה להצטרף לעשייה ציבורית/תקשורתית כלשהי

BI & Data Science team leader

מיכאל וינר

 

איך הגעת לתפקיד הזה?

התחלתי כ data & marketing analyst בחברת הייטק. נמשכתי מאוד לתחום הדאטה והמשכתי להעמיק בנושא יותר ויותר עצמאית.

 

לטובת אילו שלא מכירים את התחום, איך מעמיקים בנושא ה-Data?

כדי להצליח בתחום הדאטה אנליטיקס נדרש לשלב בין הבנה עסקית, מבני נתונים, SQL, סטטיסטיקה, וכן מומלץ גם לרכוש ידע בתכנות ואלגוריתמים. האינטרנט מפוצץ בידע בתחומים אלו, בעזרת המון מוטיבציה והקהילות הצלחתי לבנות מסלול לימודי עצמאי ונהננתי מכל רגע.

 

מה אתה עושה בתכלס ביום יום?

הימים מגוונים מאוד. המשימות כוללות חקירות עומק, בניית מודלי חיזוי, ביצוע אגרגציות של הררי נתונים, בניית טסטים לבחינת פיצ'רים ועוד. חשוב לתעדף את המשימות כל הזמן בשביל להבין איפה החברה יכולה להרוויח כמה שיותר מהפעולות של המחלקה.

 

האם אתה חושב שלימודי הכלכלה עזרו לך?

כן.לימודי כלכלה פיתחו אצלי ראייה אנליטית שהתבררה כחשובה מאוד למקצוע. בנוסף שילוב של קורסים מסויימים בלימודים כמו אקונומטריקה, מיקרו ומקרו משלבים בין ידע תאורטי שהוא לפעמים "רך" לבין משוואות ומודלים. היכולת הזו עוצמתית מאוד בארגונים כי היא מאפשרת להפוך בעיה עסקית למודל מתמטי מדיד.

 

האם היית ממליץ לאנשים היום ללמוד כלכלה?

כן, עם זאת חשוב להבין שסיום תואר ראשון בכלכלה היא נקודת פתיחה ולא סיום. בהרבה ממסלולי הקריירה של בוגר כלכלה יהיה צורך להעמיק עוד לאחר התואר ע"מ להיות מומחה. הייתי ממליץ לשלב את לימודי הכלכלה במסלול שמשלב נתונים\סטטיסטיקה\משפטים\קיימות\מנהל עסקים וכו.

 

יועץ כלכלי-מנהל פרויקטים בחברת ייעוץ

רותם פאר

איך בוחרים להיות יועץ?

מבחינתי ההתחלה הייתה ברירת מחדל. למדתי כלכלה וחשבונאות, ולאחר התואר חיפשתי התמחות. הבנתי שהתמחות בביקורת לא מתאימה לי, אז החלטתי ללכת על מחלקה כלכלית.

מה אתה עושה ביומיום כיועץ?

עושה הערכות שווי, בדיקות נאותות וליווי עסקאות בעיקר. זאת עבודה מאוד מגוונת, יום אחד אתה עושה סוג אחד של עבודה של הערכת שווי בחברה מתחום מסויים ולמחרת מלווה עסקה של חברה תחום אחר לגמרי. יש בעבודה הזו המון תהליכי למידה, גם של התנהלות עסקית, גם של סקטורים שונים וגם של מטודולוגיות עבודה שונות.

האם אתה חושב שלימודי הכלכלה עזרו לך?

לימודי הכלכלה עזרו לי מאוד לפתח חשיבה כלכלית. מאוד נהניתי מהתואר ואני חושב שלמדתי לנתח בעיות יומיומיות בצורה כלכלית

האם היית ממליצה לאנשים ללמוד כלכלה, היום?

לא הייתי ממליץ לכל אחד.... כמובן שזה תלוי במה מתאים לכל אחד ומה מעניין כל אחד. אני בהחלט לא מצטער על זה.

אז במה זה תלוי?

אני חושב שלימודי כלכלה מרחיבים אופקים ועשויים להיות מאוד מעניינים אבל לוקח זמן עד שמתחילים לעשות כסף ויש עודף היצע של כלכלנים בגלל זה המשרה הראשונה בתור כלכלן חשובה כל כך.

מה הוא תפקיד החלומות שלך?

אין לי חלומות... בגלל זה למדתי חשבונאות.

סתם... אני עוד לא יודע בדיוק, אבל מניח שזה יהיה בתחום ההשקעות שמעניין ומושך אותי מאוד.

 

 

Data Scientist

אסף עדי

 

שם תפקיד מפוצץ, איך הופכים להיות Data Scientist?

האמת שהיה לי מסלול לא רגיל,

התחלתי בתור Performance Manager בחברת בידלגו, התפקיד היה בעיקרו ניהול קמפיינים עבור חברות משחקים בכדי למקסם החזר השקעה על עלות הקמפיינים, תוך כדי העבודה גיליתי כמה אני נמשך לעולם הדאטא וניתוחי הנתונים והתחלתי ללמוד את הנושא ברצינות.

לאחר שנה וקצת בתפקיד קודמתי להיות האנליסט היחיד בחברה, והתמקצעתי ב sql, מערכות BI ודאשבורדים.

לאחר מכן, עברתי לפלייטיקה בתורData Analyst , בכדי להצליח בתפקיד לימדתי את עצמי Python,  סטטיסטיקה, אלגברה ליניארית ו-Machine Learning כדי לשפר את סט הכלים שיש ברשותי.

כיום אני Data Scientist ב Joytunes  שהמוצר שלנו הוא אפליקציה שמאפשרת לכל אחד ללמוד פסנתר לגמרי לבדו ! 

 

מה אתה עושה ביום יום ?

משתמש בכלים סטטיסטיים, אלגוריתמיים ואנליטיים כדי לפתור בעיות, ולייצר ערך מהנתונים שאנחנו מנתרים.

תוצר של העבודה שלי יכול להיות מודל המנבא אילו משתמשים של האפליקציה ירשמו בסופו של דבר לשרות, וגם כלי לניתוח נתונים לשאר בעובדים בחברה ומציאת KPI (key performance index) שיוביל את יחידת העבודה שלנו לתוצאות הרצויות.

 

האם אתה חושב שלימודי הכלכלה עזרו לך?

כן ולא.

לעבודה שאני עושה היום כמעט ואין ממשק ללימודי הכלכלה מבחינת הכלים שבהם אני משתמש והידע התאורטי שנלמד בתואר, אבל המון מהחשיבה הכלכלית על מקסום תוצאות ויעילות באופן כללי כן תרמו המון לאופן שבו אני ניגש לפתור בעיה, בנוסף הקורסים בסטטיסטיקה היוו בסיס טוב לסטטיסטיקה הנדרשת ממני לדעת היום (עדיין רחוק מאוד מהרמה הנדרשת ממני בתפקיד) , בנוסף ולא פחות חשוב, אם לא הייתי לומד כלכלה לא הייתי מתקבל לעבודה הראשונה שלי ולא הייתי מגיע לתפקיד הנוכחי

 

האם תמליץ ללמוד כלכלה ?

תלוי מאוד מה רוצים לעשות,

בתפקיד שלי יש חיסרון משמועתי לבוגרי כלכלה, כיוון שיש שימוש נרחב בקוד (פייטון בעיקר) ויש המון להשלים בתחומי המתמטיקה והסטטיסטיקה ולכן רוב העוסקים בתחום בעלי תארים ראשונים ממדעים מדויקים,

אבל התואר עצמו מאוד פתח לי את הראש וכמו שכבר אמרתי, עזר לי להשיג את העבודה הראשונה. מכאן, שאני באמת מאמין שב-2019 כמעט כל אחד יכול ללמוד כמעט הכל.

 

משרת החלומות ?

כרגע משרת החלומות שלי היא מה שאני עושה, אני מאוד אוהב לפתור חידות ובעיות וזה בגדול העבודה שלי היום.

מבחינת כיוונים לעתיד הרחוק יותר :

הייתי רוצה בעוד כמה שנים להקים עסק משלי, אבל אין לדעת מה יביא מחר

יש לכם הערות או שאלות לגבי הכתבה? שתפו אותנו