מבוא לכתיבת קורות חיים

מאת: רותם פאר

קורות החיים שלכם הם "המפגש הראשון" של המעסיק עמכם, אתם משאירים רושם ראשוני גם ללא הנוכחות הפיזית שלכם במקום. במידה וקורות החיים מתאימים וכתובים נכון, תזומנו לראיון עבודה, במידה ולא, פספסתם הזדמנות נוספת למצוא עבודה. על כן, קיימת חשיבות עליונה בכתיבה נכונה של קו"ח. למעשה, קורות החיים הם כרטיס הביקור שלכם, אותו אתם מציגים כשאתם רוצים "למכור" את עצמכם למעסיק פוטנציאלי, וזו ההזדמנות היחידה להציג את עצמכם לפני שיוחלט האם להזמינכם לראיון או לא.

 חשיבות קורות החיים נעוצה בעובדה שמעסיק אחד מקבל על כל משרה מאות קורות חיים של מועמדים פוטנציאלים, מעטים מקורות החיים מקבלים תשומת לב בזמן הקריאה. הדרך לנסח מסמך קורות חיים בצורה מקצועית היא לא קלה, ומי שבכל זאת בוחר לכתוב קורות חיים ללא עזרה מקצועית- הנה כמה עקרונות עליהם יש להקפיד:

resume-2445060_1280.jpg

1. מיקוד

יש לכתוב קורות חיים כך שיהיו ממוקדים לאופי המשרה בה אתם מעוניינים ושיתאימו לדרישות התפקיד שפורסם. חשוב להבליט ניסיון וידע רלוונטי למשרה המבוקשת ולוותר על פרטים שאינם משמעותיים. על כן, רצוי לא לציין תפקידים בעלי טווח קצר מידי בניסיון התעסוקתי, או תפקידים מלפני עשרות שנים. טעות נוספת שמועמדים רבים מבצעים היא ציון של פרטים שאינם חשובים כלל, לדוגמא באיזה גן למדתם ומה הם התחביבים שלהם (שאינם קשורים כלל למשרה).

בכדי להתאים את הקורות חיים שלכם לתפקיד, ניתן ואף רצוי, לנסח כמה נוסחים של קורות חיים בכל אחד מהם יובלטו היכולות הרלוונטיות למשרה.

2. מבנה

למבנה קורות החיים יש סדר מקובל, הסדר בנוי בצורה כזו שתקל על המגייסים את קורות חיים צריכים להיות מחולקים לקטגוריות בסדר כרונולוגי, להלן מבנה מומלץ לקורות חיים עם כמה טיפים אשר יעזרו לכם בכתיבה:

 • פרטים אישיים- בחלק זה יש לציין את פרטי המועמד- שם מלא, טלפון, EMAIL, מספר תעודת זהות וכתובת מגורים. יש להציג כל פריט בשורה חדשה ונפרדת.

 • ניסיון תעסוקתי- יש לכתוב בסדר כרונולוגי הפוך, כלומר מהמשרה האחרונה/נוכחית ועד למשרה הראשונה. יש לציין תקופת העסקה, שם החברה והתפקיד (תנסו למצוא הגדרת תפקיד המתארת את אותו בצורה הטובה ביותר מבחינת הבנה ומבחינה שיווקית) ותיאור קצר וענייני של התפקיד, בדגש על ניסיון הרלוונטי למשרה אליה אתם מתמודדים.

 • השכלה- בדומה לקטגוריית התעסוקה יש לכתוב בסדר כרונולוגי הפוך, כאשר ההשכלה האקדמית היא הראשונה. כדאי לשים לב כי ציינתם בחלק זה הצטיינויות, קורסים חוץ אקדמאיים ואם ברשותכם ציון פסיכומטרי גבוה מ-700.

 • שירות צבאי- יש לציין בחלק זה, בקצרה, תפקידים שביצעתם במהלך שירותכם, יש לשים לב שכאשר מתארים את התפקיד מתאימים אותו לשפה האזרחית ולא מתארים אותו בשפה צבאית. חשוב לציין בחלק זה הצטיינויות, עיטורים ותפקידים של קצונה ופיקוד.

 • ידע ביישומי מחשב- חשוב מאוד במקרה של כלכלנים לתאר את רמת הידע שלכם בתוכנת ה-Excel, או בכל תוכנה אחרת בהתאם לתפקיד.

 • שפות- רמת השליטה באנגלית ועברית וכן בשפות אחרות.

 • שונות- בחלק זה כדאי לציין דברים יוצאי דופן לגביכם, שימו לב לא להתפזר בחלק זה ולציין רק דברים שיכולים להיות רלוונטיים לתפקיד אליו אתם מתמיינים.

3. שפה ועריכה לשונית

כאמור, קורות החיים שלכם הם כלי ליצירת רושם ראשוני, ואחד הדברים שיכולים להרוס רושם זה היא כתיבה מרושלת.

 • הנקודה הראשונה שיש לשים לב אליה היא השפה בה כתובים קורות החיים, שימו לב כי אתם שולחים קורות חיים בעברית למודעה אשר פורסמה בעברית ובאנגלית למודעה אשר פורסמה באנגלית.

 • על קורות החיים להיכתב בשפה נאותה, ללא שגיאות כתיב ושגיאות תחביריות.

 • על המשפטים להיות כתובים באמצעות שמות פעולה של הבניינים השונים לדוגמא: ביצוע עבודות, התמחות בתחום, בניית מצגות וכו'.

 • סדר וארגון- יש לשמור על פונט אחיד ומיושר עם כותרות מודגשות ואחידות.

 

4. תמצות

זכרו כי המעסיק עובר על מאות קורות חיים, על כן על המשפטים יש להיות קצרים, מתומצתים ומדויקים, כמו כן יש להקפיד על מסמך של עמוד אחד בלבד. במידה ועדיין נותר בידכם יותר מעמוד אחד, הקפידו כי בעמוד הראשון יופיע המידע המשמעותי.

5. מילות מפתח

במקומות עבודה רבים ישנה מערכת גיוס ממוחשבת המסננת קורות חיים ע"פ מילות מפתח שמקיש המגייס, בדומה לחיפוש בגוגל, לכן יש חשיבות לציין מילות מפתח בקורות חיים הרלוונטיות לאופי המשרה. לדוג': למשרה הדורשת כלכלן בקרה תקציבית יש לציין מונחים אלו בקורות החיים, או אם המעסיק מחפש כלכלן עם אנגלית שפת אם, הוא יחפש בעזרת המערכת הממוחשבת מועמדים אשר ציינו מונח זה בקורות החיים שלהם וכו'.

 

6. מנכ"ל או לא כלום

שתי טעויות נפוצות שמועמדים רבים עושים בעת כתיבת קורות חיים הן התפארות יתר ומהצד השני הצטנעות יתר. התפארות יתר, נסו להימנע מהגזמה לגבי התפקיד שביצעתם במשרות הקודמות שלכם, נסו להימנע מאמירות גרנדיוזיות לדוגמא "הבורג המשמעותי ביותר בפעילות החברה" הוא משפט גרנדיוזי. מנגד אל תצטנעו יתר על המידה ותקטינו את התפקידים אשר ביצעתם, לדוגמא המשפט "אחד מיני אנליסטים רבים במחלקה" הוא משפט אשר מקטין את תפקידכם.

 

לסיכום, כתיבת קורות חיים היא אומנות, אשר את חוקיה צר נייר זה מלהכיל, אם החלטתם לכתוב את קורות החיים שלכם לבד נסו להיצמד להנחיות אשר הבאנו כאן. אם תצטרכו עזרה מקצועית אנחנו כאן בשבילכם.