דרושים רואי חשבון בישראל, מגמות בביקוש והיצע 

מאת: רותם פאר, מנכ"ל Impact השמות בכירים

מקצוע ראיית החשבון חווה עדנה מחודשת בעשורים האחרונים, כאשר נהפך לאחד המקצועות המבוקשים ביותר במוסדות האקדמיים, השילוב בין לימודים תיאורטיים מתחום הכלכלה ולמידת מקצוע פרקטי של ראיית החשבון עודדו סטודנטים רבים לבחור במקצוע זה.

Stairwell Handshake

בחירה במקצוע זה מקנה לבוגריו (ובוגרותיו המהוות כ-50%) וודאות שמעטי מעט מהמסלולים האקדמיים זוכים לה, העובדה כי תחילת המסלול של הבוגר, התמחות באחד מפירמות ראיית החשבון, נקבע כבר בסיום שנת הלימודים הראשונה ולאחר מכן קיימים תפקידים יעודיים לרואי חשבון בלבד כדוגמאת חשבים ומנהלי כספים, כל אלו מוסיפים ליוקרה ולביקוש של המקצוע. 
 

אך היצע רב טומן בחובו סכנה שהיינו עדים לתוצאותיה בשנים האחרונות התחום סובל מתנדותיות רבה במיוחד. בממוצע מוענקים רשיונות לבין 1,200 ל-1,600 רואי חשבון חדשים בשנה, ישנם למעלה מ-10 מוסדות שונים אשר מכינים את הסטודנטים למבחנים ויוצרים היצע גבוה מאוד של רואי חשבון ומתמחים חדשים, מנגד קיימת השפעה שלילית ממקורות שונים שמקטינה את ההיצע (לדוגמא בשנתיים האחרונות), השינויים בהיצע משפיעים על שכר המתמחים ורואי החשבון גם יחד.

  

כמות המתמחים

מספר המתמחים מושפע באופן ישיר מכמות הלומדים את מקצוע החשבונאות. אם לפני כחמש שנים הייתה הצפה של בוגרים בתחום, בשנים האחרונות, כתוצאה מפירסומים רבים בעיתונות אודות ההצפה, המגמה השתנתה וכמות הנרשמים ללימודי החשבונאות באוניברסיטאות ובמכללות קטנה בעשרות אחוזים ובהתאם לכך היצע המתמחים קטן בשיעור דומה.

אנו עדים לכך כי גם הפירמות הגדולות מתקשות לגייס עובדים איכותיים למשרות של רואי חשבון ומתמחים וכן נאלצות לשפר באופן ניכר את תנאי השכר של המתמחים ורואי החשבון המועסקים אצלן.

הבעיה בצפיית המגמה היא העובדה כי לימודי ראיית החשבון אורכים לכל הפחות כארבע שנים, כלומר ההיצע של רואי החשבון יושפע בעוד ארבע-חמש שנים ממיתוג התחום כיום. על כן למעסיקים ולסטודנטים יש צורך להעריך את היצע המועמדים והמשרות רואי החשבון והמתמחים לתקופה רחוקה.

   

 

 

שגשוג ענף ההייטק

אנו עדים בתקופה האחרונה לתור הזהב של ההייטק הישראלי, אשר לו השפעה עקיפה גם על הביקוש לרואי חשבון וגם על שכר רואי החשבון. 

יותר ויותר סטארטאפים מוקמים בשנים האחרונות, וכידוע, מרבית החברות מעסיקות סמנכלי כספים, חשבים ועוזרי חשב. כמו כן, סיפורי האקזיט הרבים וכן הסיפורים אודות "מתעשרי ההייטק" גורמים לכך שרואי חשבון רבים מעדיפים להגיע לחברות הייטק וכך היצע רואי החשבון בתעשיות האחרות קטן באופן משמעותי.

הבעיה מתחילה איפוא עוד מלפני שמתקבלת החלטת הסטודנט להיכנס למסלול הלימודים, שכן הדרישות אותן מציבים המוסדות האקדמיים מושפעות אף הן מהביקוש לתחום, כלומר לפני כעשר עד חמש שנים כאשר הביקוש ללימודי חשבונאות היה גבוה מאוד תנאי הקבלה היו גבוהים בהתאם, לעיתים דומים אם לא שווים לתנאי הקבלה של תחומים ריאליים כדוגמת מדעי המחשב והנדסות. כשנדרש הסטודנט לבחור תחום לימודים, ונתקל בתנאי קבלה גבוהים מאוד היה בוחר בלימודים ריאליים, שכן כאמור לימודים אלו יכולים לסלול את דרכו לעולם ההייטק המשגשג.

Business Meeting

הגאות בהנפקות

בשנים האחרונות עשרות חברות הפכו לחברות ציבוריות עקב הנפקות חוב ואקוויטי. הנפקה הינה אירוע מורכב חשבונאית עקב החובה לפרסם תשקיף, מה שמביא לעומס ניכר על מחלקות החשבות בחברות אלה. כתוצאה מכך, חברות רבות נאלצות להגדיל באופן משמעותי את מחלקת הכספים שלה ולגייס חשבים, עוזרי חשב, סמנכלי כספים ומנהלי חשבונות נוספים. 

כמובן שצורך זה גורם לעלייה בביקוש וכך לעלייה בשכר רואי החשבון בישראל.

לסיכום, תחום ראיית החשבון סובל (ואולי נהנה) מתנודתיות רבה שכן זהו מקצוע הוריזנטלי המבוקש בכל תחומי המשק, שינוי בתחום אחד כיום יכול להשפיע על כמות המתמחים בעוד כחמש שנים, לכן אם התרגלנו לכך שמקצוע ראיית החשבון סבל מעודף היצע של עובדים ומשכר נמוך יחסית במשרות התחלתיות, נראה שכיום מגמה זאת התהפכה וכיום דרושים רואי חשבון רבים בענפים רבים, ובהתאם לכך שכרם של רואי החשבון והמתמחים גדל באופן משמעותי.

יש לכם הערות או שאלות לגבי הכתבה? שתפו אותנו